ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияВластИзбориНовини

Избирателен район Пловдив-област не е излъчил нито една жена

Само 58 жени в 49 НС 

Габрово, Плевен, Пловдив-област, Силистра, Смолян, София-област и Ямбол избират 44 народни представители, но от тях нито една жена в състава на 49-о Народно събрание. Така седем района от 31, от които в шест нито една от представените в 49-ото НС партии и коалиции не е предложила жена за водач на листата си, допринасят за намаляващото представителство на жените в българския парламент.

Липсата на повече жени на избираеми позиции в кандидатските листи закономерно води и до ниско представителство на жените в новия парламент – те са едва 58 или 24% от общия му състав. Данните са публикувани в анализ на Фондация „Екатерина Каравелова“ за представителството на жените в политиката, въз основа на резултатите от предсрочните парламентарни избори през април 2023.

„Устойчива е тенденция за ниско представителство на жените в най-важната институция в страната в последните четири парламента. В сравнение с някои съседни държави България съществено изостава. В парламента на Северна Македония жените са 42.5%, а в този на Сърбия – 34.8%. В Европейският съюз средното ниво на представителство на жените в националните парламенти е 33%.“, споделят от фондацията, която през годините следи темите за равнопоставеност на половете в политиката и участието на жените в нея.

„Големи изборни райони като 16-ти МИР Пловдив с 12 мандата, излъчват само една жена, защото нито една от шестте парламентарно представени партии и коалиции нямаше жени на първите две позиции в кандидатските си листи. В същото време по-малки изборни райони като 8-ми МИР Добрич (с 5 мандата) и 21-ви МИР Сливен (с 6 мандата) изпращат по 4 жени в 4-ото НС, като 7 от тях са били водачки на листите на своите партии в съответния изборен район.“, съпоставят листите на партиите и коалициите от фондацията, като акцентират не само на присъствието, но и на подредбата на жените в тях.

Около 30% от общия брой кандидати на тези избори са жени. Процентното съотношение на жените и мъжете кандидати в листите на политическите партии, които намериха място в 49-ото НС, е било най-добро при ГЕРБ-СДС (31.5%) и ИТН (32%), а най-малко жени е имало в кандидатските листи на Възраждане – 23.5%.

„Фондация „Екатерина Каравелова“ проведе изследване на проблемите и нуждите на жените в България, в което ясно дефинира основните проблеми – феминизираната бедност, липсата на равнопоставеност на пазара на труда, насилието, основано на пола, различните форми на дискриминация. Тези теми обаче липсват в предизборните програми на политически партии и коалиции, които влизат в състава на 49-ото Народно събрание. В голямата си част те запазват фокус върху жената единствено в ролята ѝ на майка.“, подчертават от екипа, провел изследването.

Според тях проблемите на жените не само не намират решения в програмите на политическите партии, но и липсват в политическия дневен ред. Може би разочарованието от този факт донякъде обяснява феномена на високия процент млади, образовани жени от големите градове (около 60%), които са избрали опцията „Не подкрепям никого“ на изборите на 2 април 2023, припомнят резултатите от анкетирането на „Галъп интернешънъл болкан“ от фондацията.

Проблемите на жените, бедност, насилие, дискриминация, не могат да продължават да чакат за решения. Те не могат да бъдат преодолени без политическа воля, целенасочени усилия и конкретни мерки от страна на институциите и политическите партии и без активното участие на гражданското общество.

Фондация „Екатерина Каравелова“ допълват анализа и с препоръки към политическите партии, като: Да развиват капацитета на своите членове чрез менторски програми и обучения; Да предоставят финансиране за развиване на дейността на женските структури; Да гарантират еднакъв достъп до финансови ресурси на всички членове и да се обърне специално внимание на достъпа до ресурси на жените от малки населени места. Общите препоръки са насочени към овластяване на жените, като акцент е поставен върху изменения в Закона за политическите партии в частта за изразходването на държавната субсидия, така че да имат задължение част от нея да бъде използвана за дейността на женските организации, а при липса на такива, за обучения за насърчаване на равнопоставеността.

Пълният текст на анализа е достъпен на страницата на фондацията:
https://ekfwomen.org/wp-content/uploads/2023/04/women-in-politics-2023.pdf

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина